Проект “Україна - Норвегія”

Тернопіль   •   Львів   •   Чортків

Норвегія - країна, яка дивує своєю красою. Дивовижна й багатюща природа - головне надбання Норвегії, вона вражає і закохує в себе з першого погляду. На жаль, все з чим у нас асоціюється ця країна - це кораблі та вікінги.

- Слово Норвегія означає "шлях на північ". Багато тисяч років тому, ця країна ховалася під величезним шаром льоду.

- Населення Норвегії менше 5 млн осіб. Понад 1,5 млн норвежців живуть у столиці Осло та його передмістях. Будь-яке місто з населенням більше 30 тис. вважається великим.

- Норвежці люблять і цінують море. Жити воліють не далі 200-300 метрів від води, або в її прямій видимості. Ті, хто живе в глибині країни, все одно купують другий будиночок біля моря. Човен або катер є у 80% населення.

- Ставлення до природи дуже дбайливе. Браконьєрів немає, сміття теж практично немає. Завдяки морю немає комарів та інших комах.

- За законом, будь-який житель країни та її гість має право безперешкодного проходу до всіх природних ресурсів без обмежень - як у лісі, так і на морі. Ви можете гуляти й плавати скрізь, де захочете. Якщо земля приватна чи обгороджена, з ввічливості бажано запитати господарів дозволу її відвідати.

- Норвегія найбільший у світі експортер страусів.

- Основний засіб пересування в Норвегії - велосипеди. Норвежці віддають перевагу такому виду транспорту в будь-яку погоду.

- Норвегія є справжнім королівством, з королем і королевою. У Норвегії панує монархія, але політичною владою володіє парламент. Доросле населення в більшій мірі, ніж молоде, пишається тим, що зберегли королівську сім'ю.

- Середня зарплата у багатьох норвежців може становити до 5-7 тис. євро на місяць.

- У Норвегії освіта й культура - на першому плані. Тут вперше в світі, в 1979 році, було введено обов'язкову початкову освіту. До речі, на освіту Норвегія витрачає в три рази більше, а на охорону здоров'я - в чотири рази більше, ніж на оборону.

- Можна їхати цілий день по центральній частині Норвегії, або з якоїсь іншої її частини, і не зустріти жодної поліцейської машини.

- У Норвегії не прийнято викидати порожню тару, всі банки й пляшки норвезького виробництва здаються - в магазинах стоять спеціальні автомати, які перераховують пляшки і видають чек. Чек пред'являється на касі, де і видається енна сума.

- Життя тече дуже спокійно й розмірено. Працювати норвежці починають приблизно з 10 ранку, а до 4-ї вже закінчують. У вихідний відкриті тільки ресторани або супермаркети. У святкові дні в Норвегії не працює навіть посольство, ось наскільки шанують традиції жителі цієї прекрасної країни! Стандартний робочий час в Норвегії – це 8:00 – 16:00 та головний робочий час 9:00 – 15:00

- Отримати вельми великий кредит у банку під 3-4 відсотки річних просто. У Норвегії все зроблено для людини. Можна спланувати своє життя на 10 років вперед, включаючи будь-які витрати й просування по кар'єрі. Держава всіляко підтримує зайнятість населення хоч чим-небудь.

- До іноземців ставлення стримане, але доброзичливе. Норвежці спокійно запрошують в гості, діляться їжею, допомагають порадою.

- Норвежці ведуть спокійний спосіб життя. За межами великих міст активного життя практично немає. При чому більшість норвежців беруть 4-тижневу відпустку в літній час і їдуть в теплі країни. На цей період безліч магазинів, кафе, театрів і музеїв закриваються, а життя в більшості великих містах сповільнюється.

- У Норвегії не прийнято посміхатися і розмовляти з незнайомими людьми в громадському транспорті. Якщо так зробите, то навколишні приймуть це за грубу і некультурну поведінку

- Середня тривалість життя в Норвегії становить 80 років! Чоловіки в середньому живуть 76.5, а жінки 83.4 року.

- У Норвегії на весіллях поять пивом корів. Там прийнято, щоб на весіллі усі були п'яні, і усі мукали що-небудь на честь жениха і нареченої, і не роблять для корів ніяких виключень.

- Норвезькі татуся теж йдуть в декрет! Після народження дитини, батько сімейства на 4 тижні звільняється від роботи.

- Верхівку новорічної ялинки прикрашає прапор Норвегії!

- У Норвегії не прийнято бути ввічливим, наприклад вони ніколи не кажуть: “Чи можеш передати мені виделку, будь ласка?”, а натомість кажуть: “Дай мені виделку!”. Також відсутні багато культурних правил поведінки за столом при частуванні їжею.

- Міцний алкоголь в Норвегії просто так не купити! Його продають тільки в спеціальних магазинах - Vinmonopolet. Перекладається як алко-монополія. Належать державі. Вони працюють строго понеділок-п'ятниця, в столиці начебто є і суботні магазини, відкриті годин до 7 максимум, з великою перервою на обід серед дня. І є вони далеко не скрізь. Алкоголь там шалено доріг: пляшка горілки за 70-100 євро - це норма.

- Офіційна Різдвяна ялинка на Трафальгарській площі в Лондоні приходить з Осло протягом останніх п'ятдесяти років.

- В Норвегії аж 88 аеропортів!

- Якщо ви є власником телевізора в Норвегії, то повинні платити щорічний внесок у розмірі 300 доларів США.

- У 1990 році Норвегія заснувала дослідницьку станцію імені Троля, в Антарктиці.

- Норвезький король Олаф V виграв золоту олімпійську медаль у вітрильному спорті в 1928 році і був активним моряком впродовж всього життя.

- Норвежці читають більше, ніж будь-яка інша нація в світі, в місяць витрачають у середньому 76 дол. США на душу населення на книги. Щорічно в Норвегії публікується більше 2000 найменувань книг.

- у 19 сторіччі сотні тисяч норвежців переселилися до Сполучених Штатів. Тепер їх нащадків в Америці більше, аніж на батьківщині.

- Оскільки рельєф Норвегії є дуже специфічним, одним із найдешевших видів транспорту тут є літак, адже країна − це фактично суцільні фйорди.

- Штрафи за перевищення швидкості часто є більш серйозними, ніж якщо людина спіймана з наркотиками

- Норвегія замикає трійку найщасливіших країн нашої планети.

- Оскільки ціни на продукти харчування в Норвегії занадто високі - багато норвежців їздять через кордон Швеції в магазин. Ці покупки складають більше 2 млрд доларів США щороку.

- У деяких містах місцева фауна зовсім звиклася з сусідством людини. Голуби на площі можуть сісти прямо на руку і хвацько почати поїдати вашу булку. Чайки можуть парити в метрі від палуби проходить порома і хапати кинутий хліб прямо на льоту.

- Якщо жити на природі в своєму будиночку і мати тільки електрику - можна на 80% прогодуватися від землі. Море багате морською їжею, вода в струмках і багатьох озерах питна без попередньої обробки, а ліси багаті дичиною і плодами. Однак населення вельми забезпечене, і в цілому не обтяжує природу своєю присутністю.

- Якщо задатися метою, то за досить короткий час можна добитися зустрічі з прем'єр-міністром країни. Для цього зовсім не обов'язково бути відомим олігархом, членом його партії або одногрупником зі студентської лави.

- Норвезька армія є маленькою, але мобільною та професійною. ВПС Норвегії охороняють не тільки межі своєї країни, але й повітряний простір Ісландії, у якої своєї армії немає взагалі. При цьому будь-який ісландець має змогу записатися до армії Норвегії за власним бажанням.